Odpust Parafialny w Książnicach Wielkich

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, przypadająca 15 sierpnia, w naszej parafii jest świętem patronalnym, połączonym z wdzięcznością Niebieskiej Matce za wszelkie łaski i dobro doświadczane każdego dnia. Święto to nazywane jest także Świętem Matki Boskiej Zielnej, gdyż w Polsce i innych krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i roślinności. Odpust parafialny jest uroczystością patrona danego kościoła. W naszej parafii uroczysta suma odpustowa rozpoczęła się o godz. 12. Głównej Mszy Świętej przewodniczył ks. prałat Tomasz Rusiecki, w towarzyszyli mu ks. proboszcz Wiesław oraz Ojciec Kazimierz, Redemptorysta z Tuchowa, który głosił Słowo Boże. Msza Święta zakończyła się uroczystą procesją wokół Kościoła, w towarzystwie orkiestry oraz całej wspólnoty parafialnej i gości przybyłych na Uroczystość patronalną w naszej parafii.
Tradycyjnie podczas każdej Mszy Świętej święciliśmy zioła i rośliny z tegorocznych plonów, a czynnie uczestnicząc i przyjmując Komunię Świętą można było uzyskać odpust zupełny. Po uroczystości kościelnej nadszedł czas na spacer pośród wielu kramów, gdzie można było dostrzec wielu gości oraz radość dzieci ciągnących rodziców do różnych stoisk i kolejek, od waty cukrowej po tradycyjne lody z beczki. Elementem kończącym naszą Uroczystość parafialną był zabawa taneczna, która rozpoczęła się wieczorem w remizie w Książnicach Wielkich.

Marcin Grzyb – uczeń II klasy Gimnazjum w Koszycach

Zdjęcia z Uroczystości: