Wizyta obrazu i relikwii bł. Edmunda Bojanowskiego

W dniach 29 – 31 marca w naszej parafii gościliśmy obraz i relikwie Bł. Edmunda Bojanowskiego, który peregrynuje szczególnie w parafiach gdzie posługują Siostry Służebniczki NMP oraz jest „Stowarzyszenie - Rodzina Bł. Edmunda Bojanowskiego.                           Te piękne trzy dni zgromadziły w Kościele w Książnicach Wielkich wielu parafian i sympatyków „serdecznie dobrego człowieka” jakim był Edmund Bojanowski. W środę o godz. 16.45 w uroczystej procesji obraz i relikwie zostały wniesione przez członków „Rodziny bł. Edmunda” do kościoła parafialnego i umieszczone przy głównym ołtarzu. Słowa powitania wypowiedział Ks. Prob. Wiesław Baran, a także najmłodsi członkowie parafialnej wspólnoty. Przeżywaliśmy nabożeństwo Drogi Krzyżowej rozważając stacje z bł. Edmundem Bojanowskim synem wielkopolskiej ziemi, sługą ubogich, opiekunem sierot oraz założycielem Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP, modląc się o Jego rychłą kanonizację. Po Mszy Świętej wierni zgromadzeni w świątyni ucałowali peregrynujące relikwie Błogosławionego. W czwartkowy wieczór przeżywaliśmy kolejny dzień wizyty bł. Edmunda Bojanowskiego, a czyniliśmy to poprzez uroczystą Mszę Świętą z formularza o błogosławionym, celebrowaną przez naszych duszpasterzy. W homilii Ks. Prob. Wiesław Baran przybliżył postać bł. Edmunda Bojanowskiego, człowieka który bez reszty i z całego serca poświęcił życie tym najuboższym i maluczkim. Podkreślił, że jest przykładem do naśladowania dla wielu ludzi świeckich, czerpiąc siły z Eucharystii i miłości do Niepokalanej Patronki. Liturgię Mszy Świętej przygotowali członkowie Rodziny bł. Edmunda, odnawiając również przy tej okazji „Akt oddania Członka Rodziny Błogosławionego”. Końcowym elementem czwartkowego wieczoru była Adoracja przed Najświętszym Sakramentem oraz ucałowanie relikwii.Ostatni dzień peregrynacji, piątek zgromadził nas na Eucharystii i nabożeństwie różańcowym, gdzie rozważaliśmy tajemnice z osobą bł. Edmunda. Po nabożeństwie i ucałowaniu relikwii  zakończył się ten piękny i obfitujący łaskami czas wizyty obrazu i relikwii bł. Edmunda Bojanowskiego w naszej parafii.

Siostra Gaudencja Poniatowska